ممنوعیت کاشت ناخن در مشهد

ممنوعیت کاشت ناخن در مشهد

به دنبال نشر ابلاغیه‌ای منتسب به اتحادیه آرایشگران در مشهد مبتنی بر ممنوعیت کاشت ناخن در مشهد، برگزاری کارخانه آموزشی، اپیلاسیون مرحمه، تتو نقاط محرمه، پوشش نامتعارف در دفتر کار، پخش موسیقی غیرمجاز، کاشت ناخن، کاشتن مژه، پیرسینگ، بوتاکس، تزریق ژل و دسته‌ای از شغل‌های دیگر یک منبع اگاه به خبرنگار ما اعلام‌کرد که‌این ابلاغیه درست است. این منبع باخبر در ارتباط با استدلال ابلاغ اینگونه رسمی چنین اعلام‌کرد: انگیزه ممنوعیت اجرا برخی از شغل های زیبایی نظیر کاشت ناخن مسائل دینی میباشد. اما دلیل ممنوع شدن کاشت ناخن در مشهد چیست؟

دلایل ممنوعیت کاشت ناخن در مشهد

او در نقطه پایان اضافه کرد: صراحت دارد که اپیلاسیون نقاط محرمه بوسیله خانم ایفا میگردد ولی گشوده هم صحیح وجود ندارد که خانم‌ها اپیلاسیون نمایند.

گفتنی میباشد در سال ۹۶ هم اعظم حسنی، مدیر اتحادیه بانوان آرایشگر مشهد هم از ممنوعیت کاشت مژه و ناخن در آرایشگاه‌های زنانه خبر داده بود.

چشم بان کشور ایران نوشت: سالارزاده، مدیریت اتحادیه آرایشگران زنان مشهد خلال پذیرش ابلاغیه منتسب به‌این اتحادیه در ارتباط با انجام برخی ممنوعیت‌ها در تالار‌های زیباییی شهر مشهد اذعان کرد: با اجرای ممنوعیت‌ها داده های عددی آرایشگاه‌های زیرزمینی در مشهد به‌‍شدت بالا رفته میباشد. برای آرایشگاه‌ها گشت نظارتی گذارده‌اند تا کاشت ناخن و اپیلاسیون جاری ساختن ندهند! گفتند چرا می بایست در شهر امام رضا زنان ناخن بکارند و یا این که اپیلاسیون نمایند؟!

چرا کاشت ناخن در مشهد ممنوع است؟

سالارزاده، مدیریت اتحادیه آرایشگران زنان مشهد خلال پذیرش ابلاغیه منتسب بدین اتحادیه در ارتباط با ایفا برخی ممنوعیت‌ها در تالار‌های زیباییی شهر مشهد ذکر کرد: از سال قبل طرح ممنوعیت بعضی از شغل های زیبایی در آرایشگاه‌های مشهد مطرح شد.
او به‌دنبال ادامه داد: برهان اینگونه ایفا اینگونه ممنوعیت‌هایی این میباشد که بعضا از شغل های زیبایی نظیر کاشت ناخن به نظر فقاهتی گونه های داراست و آقایان اذعان داشتند که زیرا اینجا شهر امام رضا(ع) میباشد، نباید این امور شکل گیرد!

سالارزاده افزود: به همین عامل آقایان بعضی از ممنوعیت‌ها را با تیتر \”قانون ها الزام‌آور بانوان آرایشگر مشهد\” تهیه و تنظیم و به ما ابلاغ کردند که برخی از این ممنوعیت‌ها عبارتند میباشد از کاشت ناخن، کاشت مژه، اپیلاسیون نقاط محرمه، تتو، پخش موسیقی غیرمجاز، پوشش نامتعارف، تزریق ژل و بوتاکس و ….

مدیر اتحادیه آرایشگران زنان مشهد با تاکید بر این نکته که عموم خواهان اجرا این ممنوعیت‌ها بودند، اظهار‌کرد: ستادی به نام «ستاد مطالبه‌گران مردمی» این امر را به ما دادند و داعیه داشتند که‌این ممنوعیت‌ها خواست عموم بوده و برایشان پرسش اتفاق افتاده که چرا در شهر امام رضا(ع) اینگونه کارهایی اعمال می گردد؟! یعنی در واقع ستاد مطالبه‌گران مردمی از سازمان صنعت و معدن اینگونه درخواستی کرده و وزارت صمت هم امر ایفا این ممنوعیت‌ها را به ما ابلاغ کرده و ما علی رغم نقدهایی که به برخی از این مفاد داشتیم، بدون چاره شدیم که از این امرها تاسی کنیم.

او درباره ممنوعیت اپیلاسیون نقاط محرمه اعلام کرد: مشخصاً عبد و بنده خودم هم متوجه نشدم که چرا اپیلاسیون نقاط محرمه برای بانوان ممنوع خواهد شد؟! اما ما راه حل‌ای جز اجرای راهبرد ها نداریم و می بایست ذیل هر قوانینی این ممنوعیت ها را انجام کنیم!

وی اضافه کرد: کسانی که‌این آیین نامه را تهیه کرده اند صراحتاً بدین نکته اذعان داشتند که صحیح وجود ندارد در یک تالار زیبایی، یک زنی برخی از نقاط بدنش را اصلاح نماید! ما حتی‌د‌ر دفاعیاتمان هم اظهار کردیم که زمانی یک خانمی به آرایشگاه می‌رود مطلقاً برای ایفا بعضی شغل های زیبایی و بهداشتی میباشد! ولی متاسفانه سوای ارائه توضیح مناسبی همگی دفاعیات ما‌را رد کردند!

سالار زاده اعلام‌کرد: عبد و بنده خودم تحت عنوان مدیر اتحادیه بارها با این ممنوعیت‌ها مخالفت کردیم البته متاسفانه هیچ سود‌ای نداشت و نکته دارای اهمیت این میباشد که آقایان برای جاری ساختن اینگونه ممنوعیت‌هایی هیچ برهان منطقی‌ای نداشته و ندارند!

مدیر اتحادیه آرایشگران مشهد به‌دنبال خاطرنشان کرد: عبد بارها پرسش کردم که چرا زنان در یک تالار آرایشی نباید از راحتی پوشش بهره مند باشند زمانی آن جای یک جای به طور کاملً زنانه میباشد ولی متاسفانه گشوده هم هیچ پاسخی به عبد داده نشد!

سالار زاده با اظهار این نکته که از فرصت اجرای این ممنوعیت‌ها بخش اعظمی از تالار‌های زیبایی تعطیل گردیده اند افزود: گشوده هم تاکید میکنم انگیزه اجرا اینگونه ممنوعیتی درخواست برخی از عموم مشهد بوده میباشد. متاسفانه به جهت همین ممنوعیت‌ها بخش اعظمی از خانم‌های شاغل، بی کار و تالار‌های زیبایی مشهد، تعطیل گردیده‌است.
مدیریت یک تالار آرایش و پیرایش در مشهد که نخواست نامی از وی آورده خواهد شد دراین‌باره به می گوید: «حدود شش ماه می‌باشد که‌این بخشنامه ابلاغ گردیده و اینجانب سرویس ها کاشت ناخن، موژه و پوست را در تالار توده کردم، این موضوع اثر متعددی در کاهش درآمدهای آرایشگاه داشت و باعث شد مشتری‌های خودمان را از دست بدهیم.»

وی ادامه میدهد: «پیش از این مشتری‌ها برای کاشت ناخن به آرایشگاه‌ها می‌آمدند که تحت لحاظ اماکن و اتحادیه می‌باشند و اصول بهداشتی در آن رعایت می شد البته با این بخشنامه‌ی نو سرویس ها کاشت ناخن و مژه داراست به‌شکل غیرمجاز در مرکزها اصطلاحاً زیرزمینی اجرا میگردد، جدید این برای عده ای می‌باشد که می توانند جایی اجاره نمایند، ولی ناخن‌کارهایی که قابلیت اجاره ندارند یا این که نمی‌توانند در منزل خودشان کاشت ناخن اجرا دهند بدون چاره میباشند به منزل مشتریان بروند و این قضیه ایرادات متعددی ساخت‌و‌ساز می‌نماید.»

صحبت های رئیس اتحادیه آرایشگران زنان مشهد در مورد ممنوع شدن کاشت ناخن

او یادآور میگردد: «اینجانب به عبارتی موقع به اتحادیه و اماکن مخاطرات اینگونه تصمیمی را گفتم البته دور از شوخی نگرفتند، یک خانمی که در تالار خویش اینجانب کاشت مژه اجرا می‌اعطا کرد با ابلاغ این تصمیم بدون شغل شد، کسی هم بود که به درآمد نیاز داشت، صرفا خط مش درآمدی‌اش هم همین فعالیت کاشت مژه بود، پس از این‌که اذن ندادند در تالار کاشت مژه داشته باشیم برای اجرا فعالیت به منزل مشتری‌هایش میرفت، طفلی در مراجعه به یک منزل به وی تعدی کرده بودند، بوسیله مردی که در منزل بود حسابی کتک خورده بود، ما این‌ها را جابجایی دادیم البته پاسخ دادند بروند دنبال کار دیگری، دختر جوانی که هفت هشت سال دارااست مژه کاری می‌نماید الان برود چه کاره گردد؟»

این مدیریت یک تالار پیرایش در مشهد اضافه می‌نماید: «این نوباوه‌ها دست‌کم موقعی که در تالار اینجانب بودند امنیت داشتند، بالاخره جایی میباشد که هم پلیس طغیان داراست و هم اداره بهداشت، ولی با این حالت تازه که زیرزمینی فعالیت می‌نمایند امنیت ندارند، این طفلی‌ها پول ما یحتاج می‌باشند، دخترهایی میباشند که دارا‌هستند حقیقتاً فعالیت می‌نمایند، اهل کنار خیابان ایستادن نیستند، البته متاسفانه دارا هستند دختران ما‌را کنار خیابانی توشه میاورند و معبود می داند چه اتفاقی میفتد. عذر میاورند مژه کاشتن بازدارنده از وضو دریافت کردن و تلاوت نماز میشود، ولی مژه کاشته گردیده با بن مژه مسافت دارااست و بازدارنده وضو نمی شود، گاهی این‌ها خودشان احکام را هم بلد نیستند و ضابطه میگذارند.»
تا پیش از کرونا ۲۰۰۰ آرایشگاه در مشهد شغل می‌کردند، البته بعداز ویروس کرونا فقط بیشتراز ۱۳۰۰ تالار دارنده جواز در مشهد فعال می‌باشند. این محدودیت‌ها و صدور این ابلاغیه موجب می‌گردد تا آرایشگر به خانه شخص مراجعه کرده و سرویس ها ارائه دهد همینطور این ابلاغ موجب می‌گردد تا عمل‌ها صد درصد به طور تحت زمینی انجام یافته و جراحت‌های متعددی به شغل صنف ما وارد می‌نماید.

آیا ممنوعیت کاشت ناخن در مشهد ادامه خواهد داشت؟

مدیریت اتحادیه آرایشگاه‌های زنانه مشهد بابیان اینکه این موردها بیان کننده در شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم ابلاغ شد‌ه‌است، اعلام کرد: درحال حاضر این قوانین الزام آور برای کل آرایشگاه‌های مشهد ابلاغ گردیده‌است.

گفتنی میباشد بر پایه ی خبرها منتشر گردیده در روزهای قبلی، در اطلاعیه اتحادیه آرایشگاه‌های زنانه مشهد آمده: نشر تصاویر مشتریان و هرگونه تبلیغات نامتعارف در فضای مجازی و حقیقی وواقعی، به کار گیری از مجلات و تصاویر مستهجن، رعایت موازین فقاهتی و رسمی و خودداری از تداخل در کارها پزشکی نظیر ممنوعیت کاشت ناخن، اپیلاسیون محرمه، تاتوی نقاط محرمه یا این که نامتعارف، کاشت مژه، سولاریوم، پلکسر، پرسینگ، بوتاکس، تزریق ژل، ماساژ درمانی، استعمال از لیزر، فروش و تجویز قرص های تکمیل کننده، خال‌برداری، کاهش وزن، کربوکسی تراپی را از سایر ضوابطی برشمرد که رعایت آن ها در آرایشگاه‌های زنانه الزامی میباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا