علت زرد شدن ناخن ها چیست و چگونه درمان می شود؟

صحت دارد که ناخن ها اثر متعددی در زیبایی دست ها و پاها دارا هستند، ولی بایستی این را هم بدانید که ناخن های شما پنجره ای به سوی سالمی شما می‌باشند. یعنی درصورتی که مشکلی در تن شما وجود داشته باشد، در ناخن های شما ظواهر می‌گردد. یکی مشکلاتی که برای ناخن ها پیش میاید، زرد رنگ شدن آن هاست. زردرنگ شدن ناخن ها هم مانند هر خلل دیگری میتواند رابطه بی واسطه با تندستی داشته باشد و نباید آن را بی مداقه انگاشت. بدین ترتیب فورا بعداز مشاهده اینگونه تغییری رنگی بایستی درپی انگیزه زردی ناخن بگردید. زردرنگ شدن ناخن ها میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. درین قسمت از روزنامه پیرایش و زیبایی میس و مستر به پژوهش انگیزه زردی ناخن میپردازیم و بعداز آن یکسری راه‌حل خانگی بی آلایش و شل برای معالجه آن ارائه می‌کنیم.

علت زرد شدن ناخن ها چیست؟

1- کاشت، ژلیش و لاک ناخن

به کارگیری از سرویس ها کاشت و ژلیش ناخن، به منجر تولید یک لایه کلفت از مواد شیمیایی بر سطح ناخن طبیعی شما، می تواند تندرست و بهداشت ناخن را به خطر بیاندازد. ماندن وقتگیر زمان این مواد بر ناخن میتواند گاهی موجب تغییر‌و تحول رنگ و به ویژه رنگ زرد شدن ناخن‌هایتان خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود برای کاشت ناخن حتما به مراکز تخصصی مراجعه کرده و از مواد باکیفیت استفاده کنید.

2- لاک تیره

استعمال زمانبر بازه از لاک‌های تیره رنگ و بی‌چگونگی هم قادر است سبب ساز تغییر تحول رنگ ناخن‌های شما گردد؛ همینطور به کار گیری مکرر و مداوم از لاک پاکن‌های شیمیایی، منجر کم آبی، قالب قالب شدن و رنگ زرد شدن رنگ ناخن شود. به همین ادله پیشنهاد میشود از به عمل بردن زمانبر برهه زمانی و مکرر لاک و لاک پاکن بر سطح ناخن خویش اجتناب فرمائید. برای رفع زردی ناخن ناشی از این مفاد می توانید از طریق‌های خانگی رایج به کارگیری نمایید.

نکته بسیار مهمی که درباره کاشت و ژلیش ناخن وجود داراست، قابلیت ابتلای ناخن به عفونت‌های قارچی و باکتریایی میباشد و در صورتی اصول بهداشتی به وسیله ناخن فعالیت شما رعایت نشود، ممکن میباشد تا مدتها مشغول اثار ناشی از این مساله باشید.

3- به کارگیری بیش تر از حد از شوینده‌های شیمیایی

از علل بسیار رایج زردی ناخن، خصوصا در بین خانم‌ها، استعمال بیش تر از حد از ماده شوینده شیمیایی میباشد که برای شستن ظروف، خرقه و نظافت کلی خانه استعمال می‌نمایند. واکنش وقتگیر زمان این مواد با پوست و ناخن دست شما منجر ضعیف شدن صدف ناخن و تغییر تحول رنگ ناخن‌ها می شود. برای پیشگیری و معالجه زردی نتایج گردیده از شوینده ها عالی میباشد مطلقا دستکش بپوشید. همینطور به کارگیری از اشکال کرم های منحصربه‌فرد دست و ناخن که خواص ترمیمی دارا‌هستند و موجب تقویت ناخن میگردند نیز چاره دیگری برای این مساله میباشد.

4- برنزه کردن پوست: علت زردی ناخن

چنانچه از محصولاتی که به طور تصنعی و مصنوعی پوست را برنزه می نمایند، استعمال کرده باشید، ممکن میباشد همین تولیدات سبب زردی ناخن هایتان گردیده باشند. این تولیدها دربردارنده ماده ای به اسم DHA می‌باشند که در شکل تماس با انگشتان هنگام به کارگیری، ممکن میباشد سطح ها بالایی از این مواد گوشه و کنار کوتیکول های ناخن انباشته شده و ظواهر رنگ زرد تیره به ناخن ها ببخشد.

5- زردی ناخن دست نشانه چیست؟ سیگار کشیدن

سیگار کشیدن هم می‌تواند، یک انگیزه زردی ناخن باشد. در شرایطی‌که شما هم سیگار میکشید، یا این که حتی تا قبل از این اهل سیگار بوده اید، بایستی بدانید که‌این مواجهه منظم با قیر در دود تنباکو میباشد که ناخن های شمارا از رنگ طبیعی خویش بیرون کرده و رو به زردی کشانده میباشد.

6- استون خالص از علل زردرنگ شدن ناخن!

چنانچه برای نظافت کردن لاک ناخن ها به سراغ استون خالص و غلیظ می‌روید، بایستی زرد رنگ شدن و شکنندگی ناخن ها را نیز تحت عنوان فیض در ذهن خویش داشته باشید. برای خودداری از زخم دیدن ناخن ها عالی میباشد از استون هایی با فرمولاسیون معمولی خیس به کارگیری فرمایید.

زرد رنگ شدن ناخن از علائم بارز کدام بیماری ها میباشد؟

انگیزه زرد رنگ شدن ناخن میتواند با بیماری های ذیل راجع به باشد:

بیماری های کبدی

سطح بالای بیلی روبین در تن قادر است از دست اندرکاران اساسی زردی ناخن و پوست تن باشد. ارتقا بیلی روبین در بعضا بیماری های کبدی حادثه می افتد، درنتیجه می قدرت زردی ناخن را از علائم آن دانست. زردی ناخن پا در بیماری های کبدی رایج خیس میباشد.

بیماری های کلیوی

در جايگاه دوم بعد از بیماری های کبدی، اشکال بیماری های کلیوی نیز میتوانند منجر زرد رنگ شدن ناخن شوند. واحد سنجش بالای بیلی روبین که در بخش قبل اشاره کردیم میتوانید سبب ساز به بیماری های کبدی نیز گردد.

بیماری های ریوی

خطاها ریوی به عنوان مثال تجمع مایع در ریه ها نیز ممکن میباشد انگیزه رنگ زرد شدن ناخن باشد. مصرف بالای سیگار نیز قادر است سبب ساز ایرادات ریوی و تجمع سموم در تن و در غایت زردرنگ شدن ناخن دست و پا خواهد شد.

عفونت‌های قارچی

عفونت های متعدد برای مثال عفونت های قارچی نیز قادر است در تاثیر تماس با اطراف های آلوده و کثیف و مرطوب در نقاط گوناگون تن ساخت و ساز گردد. رعایت بهداشت قادر است در خودداری از بیماری های قارچی اثرگذار باشد.

کمبود ویتامین E

کمبود ویتامین های متعدد برای مثال کمبود ویتامین E نیز نقش موثری در سالم ناخن، پوست و مو سر دارااست. برای دوری از زردرنگ شدن ناخن و بقیه خطاها پوستی با تجویز پزشک معالج کامل کننده های غذایی ویتامین E و مواد غذایی دربردارنده ویتامین E مصرف نمائید

سندروم ناخن زردرنگ

سندروم ناخن رنگ زرد یک مشکل بسیار کم می‌باشد و در جهان فقط 400 آیتم از آن گزارش گردیده‌است ، این خلل اکثر وقت ها برای اشخاص بالای 50 سال حادثه می افتد ولی گاهی جوان ها را نیز مشغول میکند

این سندروم از روش علائمی زیرا رنگ زرد بودن ناخن ها، ورم غدد لنفاوی و خطاها تنفسی تشخیص داده می شود

رنگ ناخن ها درین خلل از زرد رنگ کمرنگ تا سبز متغیر میباشد و ضخامت ناخن ها دو موازی ضخامت نرمال البته قابل انعطاف است. همینطور رویش ناخن متوقف گردیده و با ناپدید شدن کوتیکول ناخن به ندرت از بستر خویش جداگانه می شود

اشخاص در گیر بدین نقص‌ کم و دردناک بیشتر در معرض ابتلا به قارچ ناخن قرار دارا‌هستند ، اما این سندروم تنها ناخن ها را مشغول نکرده و بر روی غدد لنفاوی و تنفس نیز تاثیرات منفی داراست. معالجه بقیه این علائم به رفع زردی ناخن و بهبود موقعیت کلی آن نیز یاری میکند

در شکل ابتلا به قارچ قرص ها و لاک های ضد قارچ، کورتیکواستروئیدها و قرص ویتامین ای تجویز میگردند که به بهبود موقعیت ظاهری آن یاری میکنند

درمان زرد شدن ناخن ها با روش های خانگی

به کارگیری از لیمو ترش

لیمو ترش با خواص اسیدی و سپید کنندگی خویش، سطح ناخن شما‌را از هرگونه رنگ موضعی و سطحی منزه می‌نماید. برای به کارگیری از لیمو ترش، یک لیموترش جدید را از میانه نصف فرمایید و یه خرده نمک روی آن بپاشید و مستقیما بر سطح ناخن زرد رنگ گردیده خویش بمالید و 3 تا 5 دقیقه ماساژ دهید. این شغل را روزی یکبار تا استحصال فیض تکرار نمایید.

استعمال از خمیر دندان

خمیردندان‌های دربردارنده وایتکس نیز میتوانند چاره قابل قبولی برای رفع زردی ناخن‌ها باشند. این سبک خمیر دندان‌ها دربردارنده ذرات ریزی با خواص سایندگی و سپید کنندگی میباشند که با کشیده شدن بر سطح ناخن‌ به از دربین رفتن لایه زردرنگ سطح آن ها امداد خواهند کرد. میتوانید روزی یکبار تا دوبار بسته به شدت زردی ناخن خویش به طور روزمره از این راه حل استعمال فرمائید تا زردی ناخن شما به صورت کلی از در میان برود.

استعمال از سرکه سیب

سرکه سیب تحت عنوان یک ماده آب ژاور طبیعی و خانگی کاربرد داراست و برای رفع زردی ناخن نیز می توانید از آن به کار گیری فرمائید. برای این عمل یک فنجان سرکه سیب را با یک تا یک و نیم لیتر آب ولرم ترکیب نمایید و دستان خویش را برای 20 دقیقه باطن آن قرار دهید. میتوانید هفته‌ای سه توشه از این راه حل سود بگیرید تا ناخن‌ها در کل سپید و منزه شوند.

به کارگیری از آب کلم برگ

کلم برگ دربردارنده مقدار متعددی کلسیم و مواد معدنی میباشد که عصاره و آب آن میتواند سبب ساز تقویت و رفع لکه و زردی ناخن خواهد شد. برای استعمال از این طرز فوق‌العاده یکسری برگ از کلم را غیر وابسته فرمائید و در دو استکان آب بجوشانید. بعداز 20 دقیقه برگ‌ها را در بیاورید و دستان خویش را داخل آب کلم ولرم قرار دهید و 15 تا 20 دقیقه حوصله فرمائید. این فعالیت را می توانید روزمره و تا وصال به سود دلخواه تکرار نمائید.

استعمال از شیر

شیر سرشار از کلسیم و مواد معدنی میباشد که برای سالم ناخن بسیار اثر گذار میباشد و می توانید برای تقویت ناخن‌های خویش از آن به کارگیری فرمائید. به کارگیری بی واسطه شیر بر روی ناخن برای معالجه قالب قالب شدن، زرد رنگ شدن ناخن، رفع نقطه‌های سپید و ارتقا استحکام بافت ناخن کاربرد داراست.

یک تا دو فنجان شیر را بجوشانید و اذن دهید ولرم خواهد شد، بعد از آن ناخن‌های خویش را داخل آن قرار دهید و 15 تا 20 دقیقه شکیبایی نمایید؛ بعد از آن دستانتان را بشویید. به کارگیری از این نحوه محدودیتی ندارد و به طور روزمره می توانید از آن استعمال فرمایید.

روغن درخت چای

ماساژ ناخن با روغن درخت چای یک نحوه معمولی برای از میان بردن قارچ ناخن و سپید شدن آن میباشد. بعداز خاصیت این ماده طبیعی فایده ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا