خواص روغن نارگیل برای پوست

خواص روغن نارگیل برای پوست چیست؟

روغن نارگیل نوعی چربی است که به دلیل خواص سلامتی آن مورد توجه قرار گرفته است اما خواص روغن نارگیل برای پوست چیست؟ در واقع، چندین مطالعه نشان داده اند که ممکن است فوایدی برای سلامت پوست نیز داشته باشد. این مقاله به شواهدی می‌پردازد تا بررسی کند که آیا روغن نارگیل برای پوست مفید است یا خیر.

روغن نارگیل چگونه ساخته می‌شود؟

روغن نارگیل

روغن نارگیل از میوه نارگیل تهیه می شود. به طور دقیق تر، از قسمت داخلی گوشتی سفید نارگیل ساخته شده است.  روغن نارگیل ارگانیک به این معنی است که بدون استفاده از آفت‌کش‌های مصنوعی یا سایر سموم خشک رشد می‌کند. همچنین شایان ذکر است که روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است و در دماهای گرمتر به مایع تبدیل می شود. در ادامه خواص روغن نارگیل برای پوست را بررسی می‌کنیم.

روغن نارگیل یک پایه عالی برای لایه‌بردارها است

اگر به مراقبت از پوست در خانه علاقه دارید، روغن نارگیل زمانی که با مواد دانه‌ای مانند شکر یا نمک دریایی درشت مخلوط شود، یک لایه‌بردار عالی ایجاد می‌کند. این دو ماده را با هم ترکیب کنید، آن را به آرامی روی پوست خود ماساژ دهید و با یک پارچه گرم و مرطوب پاک کنید.

می‌تواند میکروارگانیسم‌های مضر را از بین ببرد

اسیدهای چرب با زنجیره متوسط موجود در روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی هستند که می تواند به محافظت در برابر میکروارگانیسم های مضر کمک کند. این امر به ویژه برای سلامت پوست مهم است، زیرا بسیاری از انواع عفونت های پوستی، از جمله آکنه، سلولیت، فولیکولیت و پای ورزشکار، توسط باکتری ها یا قارچ ها ایجاد می شوند. استفاده مستقیم از روغن نارگیل روی پوست ممکن است از رشد این میکروارگانیسم ها جلوگیری کند.

این به دلیل محتوای اسید لوریک آن است که تقریباً 50 درصد از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد و می تواند با میکروارگانیسم های مضر مبارزه کند. علاوه بر این، اسید کاپریک یکی دیگر از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است که در روغن نارگیل یافت می شود، البته به میزان کمتر. مانند اسید لوریک، اسید کاپریک نیز دارای خواص ضد میکروبی قوی است. یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که اسید لوریک و کاپریک هر دو به طور موثر گونه های باکتری را از بین می برند.

روغن نارگیل می‌تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب مزمن جزء اصلی بسیاری از انواع مختلف اختلالات پوستی، از جمله پسوریازیس، درماتیت تماسی و اگزما است. جالب توجه است که روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی است. علاوه بر این، روغن نارگیل ممکن است با بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی التهاب را کاهش دهد.

آنتی اکسیدان ها با تثبیت رادیکال های آزاد در بدن، خنثی کردن اتم های واکنشی که می توانند به التهاب کمک کنند، عمل می کنند. روغن نارگیل پتانسیل زیادی در توانایی خود در کاهش التهاب در هنگام مصرف یا استفاده روی پوست نشان می دهد.

روغن نارگیل ممکن است به درمان جوش کمک کند

یک زن در آینه

در حالی که برخی فکر می کنند روغن نارگیل منافذ را می بندد، تحقیقات قابل توجهی نشان می دهد که در واقع ممکن است به درمان جوش صورت کمک کند. آکنه یا جوش یک بیماری التهابی است و بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان آن با هدف قرار دادن و کاهش التهاب کار می کنند. از آنجایی که روغن نارگیل و اجزای آن ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند، ممکن است به درمان آکنه نیز کمک کند.

علاوه بر این، خواص ضد باکتریایی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط در روغن نارگیل نیز می تواند به کاهش آکنه کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که اسید لوریک که تقریباً نیمی از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می‌دهد، باکتری‌های مرتبط با آکنه را از بین می‌برد. برای به دست آوردن بهترین نتایج، روغن نارگیل باید به طور مستقیم روی پوست در مناطقی که آکنه وجود دارد، استفاده شود.

روغن نارگیل می تواند پوست خشک را مرطوب کند

علاوه بر خواص روغن نارگیل بر آکنه و التهاب، استفاده از روغن نارگیل برای پوست شما نیز می‌تواند به هیدراته نگه داشتن آن کمک کند. یک مطالعه در بیماران با پوست خفیف تا متوسط خشک، اثرات روغن نارگیل را با روغن معدنی مقایسه کرد، نوعی روغن ساخته شده از نفت که اغلب برای درمان پوست خشک استفاده می‌شود. این مطالعه دو هفته ای نشان داد که روغن نارگیل به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را بهبود می بخشد و به اندازه روغن معدنی موثر است. هیدراته نگه داشتن پوست می تواند به حفظ عملکرد آن به عنوان یک مانع برای جلوگیری از باکتری ها، بهبود زخم ها و حفظ یکپارچگی پوست کمک کند.

درمان اگزما با روغن نارگیل

مطالعه ای که اثرات روغن زیتون و روغن نارگیل را در 52 بزرگسال مبتلا به اگزما مقایسه کرد، نشان داد که استفاده از روغن نارگیل علاوه بر کمک به درمان اگزما، به کاهش خشکی کمک می کند. مطالعه دیگری نتایج مشابهی را نشان داد و نشان داد که روغن نارگیل منجر به کاهش 68 درصدی در شدت اگزما می‌شود و به طور قابل‌توجهی موثرتر از روغن معدنی در درمان اگزما است.

چه کسانی نباید از روغن نارگیل استفاده کنند؟

در حالی که تحقیقات نشان می دهد روغن نارگیل می تواند برای سلامت پوست مفید باشد، استفاده از آن روی پوست ممکن است برای همه ایده آل نباشد. به عنوان مثال، کسانی که پوست چرب دارند ممکن است بخواهند از انجام این کار خودداری کنند، زیرا ممکن است منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش های سر سیاه شود.

مانند بسیاری از موارد، آزمون و خطا ممکن است بهترین روش برای تعیین اینکه آیا روغن نارگیل برای شما مفید است یا خیر. علاوه بر این، اگر پوست حساسی دارید، از مقدار کمی استفاده کنید یا سعی کنید آن را فقط روی بخش کوچکی از پوست بمالید تا مطمئن شوید که باعث تحریک یا مسدود شدن منافذ نمی شود.

با این حال، خوردن و پختن با روغن نارگیل به طور کلی برای اکثر افراد مشکلی نیست. گفته می شود، اگر پوست چرب یا بسیار حساس دارید، به جای آن روغن نارگیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

بهترین نوع روغن نارگیل برای پوست

بهترین نوع روغن نارگیل برای پوست، روغن نارگیل ارگانیک، بکر و با پرس سرد است، زیرا کمترین فرآوری شده را دارد و بیشترین مواد مغذی را حفظ می کند. هنگام استفاده از روغن نارگیل برای صورت خود، از خرید انواع فرآوری شده که عمدتاً برای اهداف غذایی تولید می شوند، خودداری کنید. ممکن است برای پخت و پز عالی باشد، اما برای صورت شما ایده آل نیست.

نحوه استفاده از روغن نارگیل برای پوست

استفاده از روغن نارگیل بر روی دست

به عنوان یک مایع شگفت انگیز همه کاره، خواص روغن نارگیل برای پوست بسیار زیاد است و ما نیز از این روغن در پاکسازی پوست استفاده می‌کنیم. کاربردهای متنوعی برای پوست و موی شما دارد. وقتی نوبت به پوستتان می رسد، می توانید از روغن نارگیل خالص به عنوان پاک کننده، مرطوب کننده یا پاک کننده آرایش استفاده کنید.

برای استفاده از روغن نارگیل خالص به عنوان یک پاک کننده، مقدار کمی از آن را در دستان خود بگیرید، آن را بین کف دست خود گرم کنید تا مایع شود، سپس به تمام صورت خود پخش کنید. اجازه دهید چند لحظه جذب شود، سپس صورت خود را با یک دستمال مرطوب گرم پاک کنید. همین فرآیند در هنگام استفاده از روغن نارگیل به عنوان پاک کننده آرایش اعمال می شود. همچنین می توانید مقدار کمی را روی یک تکه پنبه یا پد قرار دهید و از آن برای پاک کردن دور چشم خود استفاده کنید. برای استفاده از روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پوست خود را با یک شستشوی ملایم صورت، تمیز کنید.
  • تونر بزنید.
  • سرم بزنید.
  • کرم دور چشم بزنید.
  • مقدار کمی روغن نارگیل جامد بردارید و آن را بین دستان خود بمالید. آن را در تمام صورت و گردن خود پخش کنید.

روغن نارگیل خالص همچنین می تواند به عنوان مرطوب کننده بدن و همچنین ماسک مو یا مرطوب کننده استفاده شود. می توانید آن را به انتهای موهای خود بمالید یا آن را روی سر خود بمالید و صبح قبل از شستن آن با آن بخوابید – فقط مطمئن شوید که یک حوله را روی بالش خود قرار دهید تا لکه ای ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: بی‌نظیرترین خواص روغن زیتون برای پوست

روغن نارگیل برای چه نوع پوستی خوب است؟

استفاده از روغن نارگیل برای پوست

یکی از عوامل کلیدی که باید در مورد روغن نارگیل برای صورت بدانید این است که این روغن کمدوژنیک در نظر گرفته می شود، به این معنی که به طور بالقوه می تواند منافذ را مسدود کند. در اینجا نحوه تجزیه آن بر اساس نوع پوست آمده است:

  • حساس: روغن نارگیل به دلیل خواص تسکین دهنده آن، انتخاب خوبی برای روتین پوست حساس است. می تواند قرمزی و سوزش موقت را کاهش دهد.
  • خشک: برای پوست های خشک، روغن نارگیل به دلیل قابلیت های آبرسانی شدید آن می تواند یک پیروزی باشد. به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. با درمان لب ما که شامل روغن نارگیل است، خشکی لب ها را درمان کنید.
  • بالغ: برای پوست های بالغ، روغن نارگیل می تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک و ایجاد ظاهری جوان تر در طول زمان کمک کند.
  • پوست چرب یا مختلط: اگر پوست شما تمایل به تولید بیش از حد چربی دارد، ممکن است بخواهید از روغن نارگیل خالص روی صورت خود استفاده نکنید. به طور بالقوه می تواند باعث شود پوست شما چربی بیشتری تولید کند یا باعث ایجاد جوش شود. اما به خاطر داشته باشید که اگر روغن نارگیل فقط یک عنصر در یکی از محصولات مراقبت از پوست شما باشد، احتمالاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، به خصوص اگر فقط به عنوان پاک کننده یا پاک کننده آرایش استفاده شود، زیرا روی پوست باقی نمی ماند.

سوالات متداول

آیا می توانید از روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده استفاده کنید؟

بله، بسته به نوع پوستتان می توانید از روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده استفاده کنید. اگر پوست چرب یا مختلط دارید، بهتر است از روغن نارگیل خالص به عنوان مرطوب کننده استفاده نکنید، زیرا ممکن است منافذ را مسدود کند.

آیا می توانید صورت خود را با روغن نارگیل بشویید؟

می توانید صورت خود را با روغن نارگیل بشویید، روغن نارگیل را روی پوست خود بمالید، بگذارید چند دقیقه بماند، سپس صورت خود را با یک پارچه گرم و مرطوب پاک کنید. همچنین می توانید از روغن نارگیل به عنوان پاک کننده آرایش استفاده کنید. فقط آن را روی یک پد پنبه ای یا پارچه بمالید و به آرامی دور چشم خود را پاک کنید.

آیا روغن نارگیل مضر است؟ آیا منافذ را می بندد؟

روغن نارگیل برای بسیاری از نیازهای مختلف مراقبت از پوست مفید است، اما می تواند منافذ را در افرادی که تمایل به پوست چرب یا مختلط دارند مسدود کند.

فواید روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل پوست را مرطوب می کند، خطوط ریز و چین و چروک را به حداقل می رساند، از پوست در برابر استرس های محیطی محافظت می کند و می تواند پوست تحریک شده را تسکین دهد. همچنین یک پایه عالی برای لایه بردارها است، بنابراین می توانید آن را با مقداری شکر خام یا نمک دریایی درشت برای یک اسکراب خود مخلوط کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا